Adresa:
Vodičkova 682/20, Praha
Telefon:
+420 725 742 019
Email:
zdravi@magdalenamikulandova.cz

Třikrát o metabolickém syndromu

Metabolický syndrom je velmi časté onemocnění. Postihuje asi třetinu evropské a severoamerické populace. Jedná se o vážnou chorobu, která podporuje a urychluje aterosklerózu, tedy kornatění cév.

Co může způsobit metabolický syndrom

Navíc může vyústit v srdečně-cévní problémy jako srdeční infarkt či cévní mozkovou příhodu. K onemocnění metabolickým syndromem je pravděpodobně nutná určitá genetická predispozice. Velkou roli však hrají i vlivy prostředí.

Jedná se o komplexní onemocnění

Metabolický syndrom není nemoc, která by postihovala pouze jeden systém nebo jeden orgán, a stejně tak není nemocí, která by bolela. Jde o komplexní onemocnění, kde jedna složka zvyšuje pravděpodobnost výskytu jiné složky. Za určitých okolností můžeme mluvit o začarovaném kruhu… Nemocný si obvykle na sobě ničeho nevšimne. Metabolický syndrom sám o sobě nebolí.

Jak s ním bojovat?

Metabolický syndrom nevyléčíte braním medikamentů, ale změnou životního stylu.

Zásadní je redukce hmotnosti, ideálně za pomoci fyzické aktivity, psychoterapie a změny stravování. Významnou roli hraje také omezení, ideálně vynechání kouření a nadměrného pití alkoholu.

Vodítkem v tom, že je na čase situaci řešit, je výška BMI a obvod pasu. Ženy se dostávají do rizikové skupiny, jestliže mají BMI vyšší než 25 a obvod pasu převyšuje 88 centimetrů. Ovšem už u 80 centimetrů se jedná o zvýšené riziko. 

obr. zdroj: Photo by AllGo – An App For Plus Size People on Unsplash