Třikrát o metabolickém syndromu
Metabolický syndrom je velmi časté onemocnění. Postihuje asi třetinu evropské a severoamerické populace. Jedná se o vážnou chorobu, která podporuje a urychluje aterosklerózu, tedy kornatění cév.
Co může způsobit metabolický syndrom
Navíc může vyústit v srdečně-cévní problémy jako srdeční infarkt či cévní mozkovou příhodu. K onemocnění metabolickým syndromem je pravděpodobně nutná určitá genetická predispozice. Velkou roli však hrají i vlivy prostředí.
Jedná se o komplexní onemocnění
Metabolický syndrom není nemoc, která by postihovala pouze jeden systém nebo jeden orgán, a stejně tak není nemocí, která by bolela. Jde o komplexní onemocnění, kde jedna složka zvyšuje pravděpodobnost výskytu jiné složky. Za určitých okolností můžeme mluvit o začarovaném kruhu… Nemocný si obvykle na sobě ničeho nevšimne. Metabolický syndrom sám o sobě nebolí.
Jak s ním bojovat?
Metabolický syndrom nevyléčíte braním medikamentů, ale změnou životního stylu.
Zásadní je redukce hmotnosti, ideálně za pomoci fyzické aktivity, psychoterapie a změny stravování. Významnou roli hraje také omezení, ideálně vynechání kouření a nadměrného pití alkoholu.
Vodítkem v tom, že je na čase situaci řešit, je výška BMI a obvod pasu. Ženy se dostávají do rizikové skupiny, jestliže mají BMI vyšší než 25 a obvod pasu převyšuje 88 centimetrů. Ovšem už u 80 centimetrů se jedná o zvýšené riziko.
obr. zdroj: Photo by AllGo – An App For Plus Size People on Unsplash