Adresa:
Vodičkova 682/20, Praha
Telefon:
+420 725 742 019
Email:
zdravi@magdalenamikulandova.cz

Těhotenské nevolnosti

Příčiny, zmírnění a zvládání

Těhotenské nevolnosti jsou běžným jevem, který mnoho žen zažívá během prvních týdnů a měsíců těhotenství. Mohou se projevovat pocitem nevolnosti, zvracením nebo obecným nepohodlím. V tomto článku se podíváme na příčiny těhotenských nevolností a nabídneme několik tipů, jak zmírnit a zvládnout tyto nepříjemné příznaky.

Příčiny těhotenských nevolností:

 1. Hormonální změny: Těhotenství způsobuje nárůst hladiny hormonu nazývaného hCG (humánní choriový gonadotropin), který může ovlivnit zažívací systém a způsobit nevolnost.
 2. Citlivost na zápachy: Mnoho těhotných žen se stává citlivějšími na různé pachy, a to může vyvolávat nevolnost.
 3. Snížený hladový žaludek: Prázdný žaludek může způsobovat zvýšenou nevolnost, protože žaludeční šťávy jsou koncentrovány na menším objemu jídla.
 4. Psychologické faktory: Stres, úzkost a změny emocionálního stavu mohou také ovlivnit výskyt těhotenských nevolností.

Jak na zmírnění a zvládání těhotenských nevolností:

 1. Jezte menší porce jídla a spíše častěji: Místo tří velkých jídel zkuste jíst menší porce jídla a často. Tím udržíte žaludek plný a minimalizujete pocit nevolnosti.
 2. Vyhněte se vysoce kořeněnému nebo mastnému jídlu: Některá jídla mohou vyvolávat nevolnost více než jiná. Zkuste se vyhnout silně kořeněným nebo mastným pokrmům a pozorujte, jak reaguje váš žaludek.
 3. Konzumujte potraviny bohaté na uhlohydráty: Některé ženy zaznamenávají úlevu od nevolnosti konzumací potravin bohatých na uhlohydráty, jako jsou suchary, rýže, tousty nebo brambory. Tyto potraviny jsou snadno stravitelné a mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky.
 4. Vyhněte se silným pachům: Pokud vám určité pachy vyvolávají nevolnost, snažte se jim vyhnout. Větrejte prostor, kde se nacházíte, a zkuste používat vonné svíčky nebo éterické oleje s příjemnou vůní.
 5. Pijte dostatek tekutin: Ujistěte se, že pijete dostatek tekutin, abyste předešli dehydrataci. Zkuste pít vodu, bylinné čaje nebo neperlivou vodu s plátky citrónu, které mohou pomoci zklidnit žaludek.
 6. Mějte dostatek odpočinku: Nespavost a únava mohou zhoršit těhotenské nevolnosti. Snažte se dostat dostatek odpočinku a spánku, abyste udrželi své tělo i mysl uvolněné.
 7. Využijte pomocné prostředky: Existují různé přírodní pomocné prostředky, jako jsou ingredience obsažené v bylinných čajích nebo produkty obsahující zázvor, které mohou pomoci zmírnit nevolnost. Před použitím se však poraďte s lékařem.

Je důležité si uvědomit, že každá těhotná žena je jiná a může reagovat odlišně na různé strategie zmírnění těhotenských nevolností. Pokud se nevolnost stává závažnou nebo pokud máte obavy, je vždy nejlepší se poradit s lékařem, který vám může poskytnout odbornou radu a doporučení.

Těhotenské nevolnosti mohou být nepříjemné, ale většinou postupně odezní během prvního trimestru těhotenství. S těmito tipy a trpělivostí můžete snížit jejich dopad a zvládnout tuto fázi s větším komfortem.