Adresa:
Vodičkova 682/20, Praha
Telefon:
+420 725 742 019
Email:
zdravi@magdalenamikulandova.cz

Kojení

Potřebujete poradit s kojením, nebo získat základní informace? Podívejte se na nabídku našich kurzů, nebo si přečtěte tento článek!

Kojení je pro novorozence nejen zdrojem živin, ale také základním zdrojem emocionálního kontaktu s matkou. Správné držení a poloha matky a dítěte při kojení mohou být klíčové pro úspěšné a pohodlné kojení. V tomto článku se podíváme na různé polohy na kojení a jak si vybrat tu správnou pro vás a vaše dítě.

Tradiční kojící pozice

Tradiční kojící pozice spočívá v tom, že matka sedí na židli nebo pohovce s dítětem v náručí. Matka by měla sedět s narovnanými zády a uvolněnými rameny. Dítě by mělo být položeno na bok matky s hlavou v blízkosti bradavky. Hlavička dítěte by měla být položena v ruce matky a zbytek těla dítěte by měl být podpírán rukou nebo polštářem.

Kojení v leže

Kojení v leže může být pohodlné pro matky, které se cítí unavené nebo se zotavují po porodu. Matka leží na zádech s dítětem položeným na boku nebo na břiše. Matka by měla mít polštář pod hlavou a další polštář pod koleny pro podporu zad a pohodlí. Dítě by mělo být umístěno vedle matky a podpíráno rukou nebo polštářem.

Kojící polštáře

Kojící polštáře jsou užitečné pro podporu těla matky a dítěte během kojení. Polštář by měl být umístěn pod bokem matky a podpírat dítě. Kojící polštáře mohou být také použity pro podporu matčina zad a ramen.

Doplňkové kojící pozice

Kromě tradiční kojící pozice a kojení v leže existuje mnoho dalších pozic, které mohou být pro matky a děti pohodlné. Například kojení ve vzpřímené poloze, kojení na břiše, kojení na nohou, atd. Je důležité zkusit několik různých pozic a najít tu, která je pro vás a vaše dítě nejpohodlnější.

Výhody správných kojících poloh

Správné kojící pozice mohou mít mnoho výhod pro matky a děti. Správná poloha při kojen

může pomoci snížit bolestivost při kojení, zlepšit průtok mléka a zamezit ucpaným mlékovým kanálkům. Správná poloha také může pomoci zabránit podráždění bradavek a udržet dítě v bezpečí během kojení.

Kojení by mělo být pohodlné a přirozené pro matku i dítě. Zkoušejte různé pozice a najděte tu správnou pro vás a vaše dítě. Pokud máte problémy s kojením, neváhejte se poradit s odborníkem na kojení nebo s lékařem.

Kromě správné polohy může být také důležité zajistit správné uchopení bradavky a řádnou ústní hygienu. Důležité je také pravidelné kojení, které pomáhá udržet dostatečnou produkci mléka a poskytuje vašemu dítěti všechny potřebné živiny.Vzhledem k tomu, že kojení je důležitou součástí výživy dítěte, je důležité, aby matky měly dostatečnou podporu a informace, aby mohly kojit pohodlně a úspěšně.