Adresa:
Vodičkova 682/20, Praha
Telefon:
+420 725 742 019
Email:
zdravi@magdalenamikulandova.cz

STRIE

Strie jsou jedním z nežádoucích efektů těhotenství, které postihují mnoho žen. Jsou to tenké červené nebo fialové pruhy na kůži, které se později mění na světlejší barvu. Vznikají v důsledku prudkého natahování kůže během rychlého přibývání na váze a změn hormonálního stavu. I když nelze striím úplně zabránit, existuje několik způsobů, jak minimalizovat jejich vznik během těhotenství. Zde je několik užitečných tipů na prevenci strií:

  1. Udržujte hydrataci kůže: Důležité je udržovat kůži dobře hydratovanou. Používejte kvalitní hydratační krémy nebo oleje, které pomáhají zvýšit pružnost kůže. Vhodné jsou produkty s obsahem kolagenu, elastinu, vitamínu E, jojobového oleje nebo mandlového oleje. Nanášejte je pravidelně na problematické oblasti, jako jsou břicho, prsa, boky a stehna.
  2. Cvičte a posilujte svaly: Pravidelné cvičení a posilování svalů může pomoci udržet kůži pevnou a pružnou. Zkuste cvičení zaměřené na posílení břišních svalů, pánevního dna a stehen. Doporučují se cviky jako plavání, jóga nebo pilates, které zlepšují flexibilitu a udržují kondici.
  3. Zdravá strava a dostatek živin: Správná výživa hraje důležitou roli při prevenci strií. Konzumujte vyváženou stravu bohatou na vitamíny, minerály a antioxidanty. Zahrňte do jídel dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, celozrnných produktů, luštěnin a zdravých tuků. Dbejte na dostatečný příjem vitamínu C, E, A a zinku, které jsou pro zdraví kůže důležité.
  4. Postupné přibírání na váze: Prudký nárůst váhy během těhotenství může zvýšit riziko vzniku strií. Snažte se udržovat postupné a zdravé přibývání na váze. Dbejte na vyváženou stravu a pravidelnou fyzickou aktivitu. Přiměřený přírůstek váhy pomůže minimalizovat natahování kůže.
  5. Masáže a speciální procedury: Masáže a speciální procedury, jako je například lymfatická drenáž, mohou pomoci stimulovat krevní oběh a podporovat pružnost kůže. Diskutujte s odborníkem na masáže nebo kosmetičkou, která vám může doporučit vhodné postupy.
  6. Ochrana kůže před sluncem: Sluneční záření může zhoršit vzhled strií a způsobit pigmentové změny. Používejte kvalitní opalovací krémy s vysokým SPF faktorem a chráníče na slunce, abyste minimalizovali negativní vliv slunečního záření na kůži.

Je důležité si uvědomit, že prevence strií není stoprocentně zaručená a závisí na individuálních faktorech. Každá žena má jedinečnou genetiku a tělesnou konstituci. I když se vám podaří minimalizovat vznik strií, je důležité přijmout své tělo a pamatovat si, že tyto stopy jsou přirozenou součástí procesu těhotenství.