Adresa:
Vodičkova 682/20, Praha
Telefon:
+420 725 742 019
Email:
zdravi@magdalenamikulandova.cz

Správná strava v těhotenství

Těhotenství je zásadní období pro zdraví matky i dítěte, a proto je důležité dbát na správnou výživu. Správná strava v těhotenství by měla obsahovat potraviny, které jsou bohaté na živiny a vitamíny potřebné pro zdravý vývoj plodu a udržení zdraví matky.

Základem správné stravy v těhotenství by měla být rozmanitost a vyváženost stravy. Tedy dostatek zeleniny, ovoce, celozrnných potravin, bílkovin, zdravých tuků a minimálně průmyslově zpracovaných potravin.

Bílkoviny jsou zásadní pro růst a vývoj plodu. Nejlepším zdrojem bílkovin jsou ryby, maso, vejce a luštěniny. Doporučuje se jíst ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou losos, sleď, tuňák nebo sardinky, ale také bílé maso, vepřové nebo hovězí. Snažte se minimalizovat konzumaci červeného masa a nezdravých bílkovin, jako jsou hot dogy, uzeniny a hamburgery.

Zelenina a ovoce jsou důležité pro přísun vitamínů a minerálů, a proto by měly být součástí každého jídla. Nejoblíbenější zeleninou jsou listové zeleniny, rajčata, cukety, mrkev, paprika a brokolice. Ovoce je nejlépe konzumovat v celku a nejlepšími volbami jsou citrusové plody, borůvky, maliny, jahody, hrušky a banány.

Celozrnné potraviny jsou zdrojem vlákniny, která je pro těhotné ženy velmi důležitá. Vláknina pomáhá udržet trávicí systém v kondici a snižuje riziko zácpy. Nejlepšími zdroji celozrnných potravin jsou celozrnný chléb, hnědá rýže, celozrnné těstoviny a ovesné vločky.

Zdravé tuky jsou také velmi důležité pro těhotné ženy, protože jsou zdrojem esenciálních mastných kyselin, které jsou nezbytné pro vývoj mozku a nervové soustavy plodu. Nejlepšími zdroji zdravých tuků jsou avokádo, olivový olej, ořechy a semena.

Kromě správného výběru potravin je také důležité dbát na správnou hygienu a bezpečnost potravin. Těhotné ženy by měly vyhnout konzumaci syrových nebo nedostatečně tepelně zpracovaných potravin, jako jsou syrové ryby, maso nebo vejce. Také by měly minimalizovat konzumaci potravin s vysokým obsahem soli, cukru a nasycených tuků.

Důležité je také dodržovat dostatečný pitný režim, těhotné ženy by měly pít minimálně 2 litry vody denně, aby udržely dostatečnou hydrataci a zlepšily průtok krve a živin k plodu.

Pokud má těhotná žena nějaké specifické potřeby nebo potíže, jako jsou například nevolnost, zácpa nebo cukrovka, měla by konzultovat s lékařem nebo dietologem, aby jí doporučili vhodnou stravu a potřebné doplňky.

Celkově lze říci, že správná strava v těhotenství je velmi důležitá pro zdraví matky i dítěte. Těhotné ženy by měly dbát na rozmanitost a vyváženost stravy, vybírat potraviny s vysokým obsahem živin a vitamínů a minimalizovat konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a potravin s vysokým obsahem soli, cukru a nasycených tuků. Důležité je také dbát na správnou hygienu a bezpečnost potravin a dostatečný pitný režim. V případě specifických potřeb nebo potíží by měla těhotná žena konzultovat s lékařem nebo dietologem.