Adresa:
Vodičkova 682/20, Praha
Telefon:
+420 725 742 019
Email:
zdravi@magdalenamikulandova.cz

Jaký je průběh těhotenství a co očekávat? 

Těhotenství je složitý a úžasný proces trvající přibližně 40 týdnů. Během této doby se tělo ženy podrobí řadě změn, aby umožnilo růst plodu. Je to období velkého nadšení, ale také mnoha otázek a nejistot. V tomto článku si probereme průběh těhotenství a co očekávat během této speciální doby.

První trimestr (1.-12. týden)

První trimestr je obdobím hlavního vývoje plodu. Během této doby se oplodněné vajíčko zakoření v děloze a začne růst. Začíná také vznikat placenta, která zajišťuje kyslík a živiny pro plod. Během tohoto trimestru mohou ženy trpět ranní nevolností, únavou a náladovostí. Může se také objevit citlivost prsou a další příznaky.

Druhý trimestr (13.-28. týden)

Druhý trimestr se často nazývá „zlatým obdobím“ těhotenství. Během této doby se mnoho žen začíná cítit lépe, protože se tělo přizpůsobuje změnám. Plod také rychle roste a mnoho žen začíná cítit pohyby. Během tohoto trimestru se mohou objevit nové příznaky, jako je pálení žáhy, zácpa a změny na kůži.

Třetí trimestr (29.-40. týden)

Třetí trimestr je obdobím významného růstu a vývoje plodu. Během této doby plod přibírá na váze a připravuje se na porod. Ženy mohou během tohoto trimestru trpět více nepohodlím, jako jsou bolesti zad, otoky a dušnost. Jak se blíží termín porodu, mnoho žen také začne mít tzv. Braxtonovy-Hicksovy kontrakce, což jsou cvičné kontrakce, které připravují tělo na porod.