Adresa:
Vodičkova 682/20, Praha
Telefon:
+420 725 742 019
Email:
zdravi@magdalenamikulandova.cz

3. trimestr těhoteství

Třetí trimestr těhotenství je obdobím posledních týdnů před porodem, které mohou být pro matku i dítě fyzicky i emočně náročné. Trvá přibližně od 29. do 40. týdne těhotenství a během něj se dítě stává plně vyspělým a připraveným na život mimo dělohu.

Během třetího trimestru plod přibírá na váze a dále se vyvíjí a roste. Orgány a systémy těla jsou dokončeny a dochází k posledním změnám. Dítě se také připravuje na porod tím, že se otáčí hlavičkou dolů a přemisťuje se do správné pozice v pánevní oblasti matky.

Pro matku mohou být poslední týdny těhotenství náročné, protože se s nimi pojí řada fyzických obtíží. Mezi ně patří přetížení páteře, zvýšený tlak na močový měchýř a pánevní kosti, zvýšená únava, nespavost a další. Matka se také může cítit nestabilně emocionálně a nervově, protože se blíží k velkému a neznámému okamžiku, tedy k porodu.

V průběhu třetího trimestru se také mohou vyskytnout některé komplikace, jako jsou například předčasný porod, vysoký krevní tlak, cukrovka či nedostatek plodové vody. Je důležité pravidelně navštěvovat lékaře a sledovat všechny změny a příznaky, abychom včas odhalili případné problémy.

Během posledních týdnů těhotenství se matka také připravuje na porod. Většina žen absolvuje kurz předporodní přípravy, který jim pomáhá zvládnout porodní bolesti, poskytuje informace o různých metodách porodu a pomáhá se připravit na mateřství. (PŘIDAT ODKAZ)

V závěru třetího trimestru se matka může cítit velmi unavená a vyčerpaná, ale také plná očekávání a naděje na příchod nového života do světa. Je důležité pamatovat na to, že každé těhotenství a porod jsou jedinečné a že každá žena si prožívá tuto zkušenost jinak.

Třetí trimestr těhotenství je poslední fází před porodem, která může být náročná, ale také krásná a plná očekávání. Je důležité být v této fázi pozorný na příznaky a sledovat zdravotní stav matky i dítěte, aby byla zajištěna co největší bezpečnost a pohoda pro oba.

Pokud se vyskytnou jakékoli problémy, je důležité okamžitě konzultovat je s lékařem a neodkládat návštěvu až na poslední chvíli. Kromě toho je vhodné vyhýbat se stresovým situacím a relaxovat, aby se tělo a mysl matky mohly připravit na porod a mateřství.

Těhotenství je krásné období plné změn a nových zkušeností, ale také náročné a zodpovědné období. S pozorností, péčí a láskou lze však překonat všechny výzvy a těšit se na příchod nového člena do rodiny.